+420 603 327 525
11.6°C

POČASÍ na ČERNÉ HOŘE:

webkamera - Krkonoše - Svoboda nad Úpou

AKTUÁLNĚ NA FACEBOOKU:

Skotský náhorní skot u Rýchorské boudy / Krkonoše a okolí

 

Skotský náhorní skot se pase na rýchorském hřebeni v blízkosti Rýchorské boudy v nadmořské výšce 975 m.n.m, kde průměrné roční srážky jsou 868 mm a průměrná teplota 5,2 °C.

Skotský náhorní skot je velmi nenáročné plemeno pocházející od keltského dobytka z oblasti severozápadní Skotské vysočiny. Ve své domovině je dobytek běžně chován v podmínkách s 2000 mm srážek a s teplotou až -40°C.

Skotský náhorní skot nebyl vystaven moderním genetickým postupům a v této původní nezměněné formě se chová již od dob 18. století. Plemeno je vhodné pro celoroční pastvení v tvrdých horských podmínkách. Zvláště ceněná je nenáročnost na pastvu, vysoká odolnost a otužilost. Tyto skromné a tvrdé podmínky ovlivnily stavbu, chování a zdraví těchto zvířat.

Pro Skotský náhorní skot je typická krátká a široká hlava s dlouhými rohy, mohutný trup a dlouhá hustá srst.

Několik zdravých telat Skotského náhorního skotu se zde na pastvě u Rýchorské boudy narodilo bez pomoci člověka dne 2.4.2002 za poměrně chladného počasí a za sněhu. Narozená telátka vynikají velkou samostatností a žovotaschopností ve stádě.

Skotský náhorní skot zde tráví bez přístřešku celý rok a v zimě se spokojí pouze s vodou a senem. Krávy se nedojí, jejich mléko slouží k výživě narozených telat.

Kromě významu pro ekologickou úpravu horské krajiny je skot také chován na výrobu masa vynikající kvality.

 

Skotský náhorní skot v blízkosti Rýchorské boudy můžete navštívit upravenou turistickou cestou pěšky či na kole z několika výchozích míst (zákaz vjezdu automobilů) :

*Žacléř / náměstí

*Mladé Buky / fotbalové hřiště

*Horní Maršov / náměstí

*Albeřice / pension Celnice

 

Rýchorská bouda slouží celoročně turistům na rýchorském hřebeni jako místo občerstvení a odpočinku v krásné přírodní lokalitě Krkonoš.

 

Vzdálenost v kilometrech:

Janské Lázně - Mladé Buky:  5km  

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

 

Tým Ski centra Šafář

 

Fotogalerie Skotský náhorní skot - u Rýchorské boudy - Krkonoše

 


lyžařšká škola - Certifikát Carving
lyžařšká škola - Certifikát
CLSC
APUL

Doporučujeme:

Vybavení pro servis lyží - internetový obchod s produkty pro servis lyží a snowboardů značky SNOLI | Prodej nábytku - nábytek v neuvěřitelném výběru s dopravou ZDARMA | Ubytování Janské Lázně – Stylové ubytování u sjezdovky | Jízdy se psím spřežením - Pec Pod Sněžkou | Zážitky jako dárek - Agentura na zážitky | Truhlářství Jon - zakázková výroba eurooken a obložkových dveří | Ubytování Pec pod Sněžkou - penzion u vleku Javor | Jezdecké potřeby a příslušenství pro koně | Ubytování v Peci pod Sněžkou - horská bouda | Vše pro vaši zahradu skladem | Oblíbené kuchyňské digestoře CATA a EMPIRE za nejlepší cenu na trhu