+420 603 327 525
16.3°C

POČASÍ na ČERNÉ HOŘE:

webkamera - Krkonoše - Svoboda nad Úpou

AKTUÁLNĚ NA FACEBOOKU:

Rýchorská bouda - Maxova chata / Krkonoše a okolí

 

Rýchorská bouda leží v nadmořské výšce 1001m. Historie prvního objektu na tomto místě sahá až do roku 1892 kdy na místě stávající vyhlídky s krásným výhledem na panorama východních Krkonoš stála Maxova chata - přestěhovaný původní výstavní pavilon Zemské průmyslové výstavy v Praze roku 1891, který daroval rakouskému Krkonošskému spolku majitel vystavující firmy průmyslník Hirsch ze Slaného.


Stávající Rýchorskou boudu postavil stavebník Wagenknecht z Trutnova kolem roku 1926 jako moderní hostinec pro místní  majitele Bertholdu Hamplovou a Josefa Grossmana.
Od roku 1930 až do konce války ji provozovala dcera majitelky. V roce 1946 po znárodnění, přešla Rýchorská bouda pod národní správu Klubu českých turistů v Praze. V srpnu 1950 Rýchorskou boudu pak převzalo Sokolské družstvo Vzlet Praha. Nějaký čas také patřila podniku Interhotel Krkkonoše z Vrchlabí.

Správa Krnap zakoupila Rýchorskou boudu v roce 1976 a po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1979 zde zřídila v pozdějších letech Krkonošské středisko ekologické výchovy, které zde funguje dodnes.

(čerpáno z text.materiál Veselý Výlet)

 

Blízké okolí Rýchorské boudy slouží také jako podrobný monitoring meteorologické stanice a vodohospodářského ústavu. Měří se zde  3x denně teplota, rychlost a směr větru, celkové úhrny srážek, vlhkost vzduchu, maximální a minimální teploty vzduchu, v zimním období výška sněhové pokrývky a z odběrových nádob se měří množství škodlivých látek ve vzduchu, která se srovnávají s obdobným měřením ve městech.

 

Rýchorská bouda slouží celoročně turistům na rýchorském hřebeni jako místo občerstvení a odpočinku v krásné přírodní lokalitě Krkonoš.

V blízkosti Rýchorské boudy se také pase Skotský náhorní skot - jedna z možností návštěv a výletů v blízkém okolí (info v naší nabídce)


Rýchorskou boudu
můžete navštívit upravenou turistickou cestou pěšky či na kole z několika výchozích míst (zákaz vjezdu automobilů) :

*Žacléř / náměstí

*Mladé Buky / fotbalové hřiště

*Horní Maršov / náměstí

*Albeřice / pension Celnice

 

Vzdálenost v kilometrech:

Janské Lázně - Mladé Buky:  5km  

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

 

Tým Ski centra Šafář

 

Fotogalerie Rýchorská bouda - Maxova chata - Krkonoše a okolí


lyžařšká škola - Certifikát Carving
lyžařšká škola - Certifikát
CLSC
APUL

Doporučujeme:

Vybavení pro servis lyží - internetový obchod s produkty pro servis lyží a snowboardů značky SNOLI | Prodej nábytku - nábytek v neuvěřitelném výběru s dopravou ZDARMA | Ubytování Janské Lázně – Stylové ubytování u sjezdovky | Jízdy se psím spřežením - Pec Pod Sněžkou | Zážitky jako dárek - Agentura na zážitky | Truhlářství Jon - zakázková výroba eurooken a obložkových dveří | Ubytování Pec pod Sněžkou - penzion u vleku Javor | Jezdecké potřeby a příslušenství pro koně | Ubytování v Peci pod Sněžkou - horská bouda | Vše pro vaši zahradu skladem | Oblíbené kuchyňské digestoře CATA a EMPIRE za nejlepší cenu na trhu