+420 603 327 525
16.3°C

POČASÍ na ČERNÉ HOŘE:

webkamera - Krkonoše - Svoboda nad Úpou

AKTUÁLNĚ NA FACEBOOKU:

Luisina cesta podél Černohorského potoka - Klauzův důl  (Janské Lázně)

 

Klauzův důl - Plavební Klauza

V těchto místech podél Černohorského potoka v druhé polovině 16tého století postavili alpští dřevaři plavební přehradu tzv. „klauzu" pro splavování pokáceného dřeva pomocí dřevěných žlabů do řeky Úpy, vše pro potřeby stříbrných dolů v Kutné hoře, které odstartovalo v tehdejší době rozsáhlé mýcení krkonošských lesů.

Po velké katastrofální povodni v roce 1897  byla však přehrada odplavena.

 

Luisina cesta

Dva pozůstatky kamenných jezů mylně považovány za zbytky klauzy postavili italští kameníci po ničivých povodních z důvodu hrazení krkonošských bystřin. Velké úpravy koryta Černohorského potoka okolo roku 1900 pokračovaly vybudováním několika jezů a turistického chodníku podél Černohorského potoka z Janských Lázní směrem na Černou horu.

 Velmi pěkně udržovaný a nově zpřístupněný chodník Luisina cesta byl v minulosti využíván údajně jako jezdecký chodník, později jako frekventované místo pro lázeňské hosty doprovázenými místním průvodcem za poplatek.

 Chodník Luisina cesta byl pojmenován po majitelce Maršovského panství Aloisii Czernin Morzinové, chodník budovali její lesní zaměstnanci v období 1885-1890. Avšak nejzajímavější část Luisiny cesty byla dokončena  až v roce 1910.

 

Pokud toužíte po kouzelném nezapomenutelném místě, neváhejte se vydat na procházku či několikahodinový výlet údolím Černohorského potoka až na Černou horu po Luisině cestě.

Zahájení chodníku z Modrokamenné cesty v blízkosti fotbalového stadionu v Janských Lázních.

 Prvních cca 600m Luisiny cesty je krásně upraveno, cesta však poté končí a dále pokračuje úzkým lesním chodníkem podél Černohorského potoka pouze pro pěší směrem na „Malé Pardubické boudy" až pod vrchol Černé hory k hotelu Černá bouda.

(čerpáno z text.materiál Veselý Výlet)

 

Vzdálenost v kilometrech:

Janské Lázně (Luisina cesta) - k hotelu Černá bouda:  5km,  několik hodin chůze

 

V případě jakýchkoliv dotazů či požadavků na průvodce nás neváhejte kontaktovat.

 

Tým Ski centra Šafář

Fotogalerie Luisina cesta, Klauzův důl - Krkonoše


lyžařšká škola - Certifikát Carving
lyžařšká škola - Certifikát
CLSC
APUL

Doporučujeme:

Vybavení pro servis lyží - internetový obchod s produkty pro servis lyží a snowboardů značky SNOLI | Prodej nábytku - nábytek v neuvěřitelném výběru s dopravou ZDARMA | Ubytování Janské Lázně – Stylové ubytování u sjezdovky | Jízdy se psím spřežením - Pec Pod Sněžkou | Zážitky jako dárek - Agentura na zážitky | Truhlářství Jon - zakázková výroba eurooken a obložkových dveří | Ubytování Pec pod Sněžkou - penzion u vleku Javor | Jezdecké potřeby a příslušenství pro koně | Ubytování v Peci pod Sněžkou - horská bouda | Vše pro vaši zahradu skladem | Oblíbené kuchyňské digestoře CATA a EMPIRE za nejlepší cenu na trhu